Nowe przepisy i ich interpretacja

Od 1stycznia do 30 kwietnia zakaz spinningowania na przynęty większe jak 5cm z powodu okresu ochronnego na szczupaka, któremu podwyższono też wymiar do 55cm.

Długość przynęty powyżej 5 cm – interpretacja przepisu

    W związku z licznymi pytaniami dotyczącymi Uchwały Zarządu Okręgu Mazowieckiego Polskiego Związku Wędkarskiego w Warszawie z dnia 29 października 2018 r. (Nr 66/Z.O./2018) w sprawie zezwoleń na amatorski połów ryb, wysokości składek i ulg oraz zasad wędkowania w wodach Okręgu Mazowieckiego Polskiego Związku Wędkarskiego w Warszawie w 2019 roku przedstawiamy interpretację przepisu zabraniającego w okresie od 1 stycznia do 30 kwietnia spinningowania
z użyciem przynęty o długości powyżej 5 cm .

Przynęty sztuczne należy mierzyć zgodnie z następującymi zasadami:

  1. Do w/w długości nie wliczamy krętlików, agrafek, kółek łącznikowych itp. znajdujących się pomiędzy żyłką/plecionką a przynętą.
  2. Do w/w długości zaliczamy haki i kotwiczki, dodatkowe obciążenia montowane przed przynętą (np. tzw. czeburaszka) oraz wszelkie elementy wabiące powiększające długość przynęty.
  3. Przynęty wykonane z miękkich materiałów (twistery, rippery, muchy, koguty itp.) powinny leżeć na przymiarze w sposób swobodny (nierozciągnięty) a ich długość mierzymy od końca obciążenia (główki, czeburaszki itp.) do najdalej wysuniętego końca ogonka.
  4. Błystki obrotowe mierzymy od końca oczka do mocowania żyłki/plecionki do końca kotwiczki lub haka.
  5. Błystki wahadłowe mierzymy od końca korpusu przy otworze do mocowania żyłki/plecionki do końca kotwiczki lub haka.
  6. Woblery mierzymy uwzględniając długość steru.

Dodaj komentarz